
🇳🇴 Берген, Норвегия - 10 любопитни факта
Share
По следите на викингите сред норвежките фиорди
Берген е вторият по големина град в Норвегия.
В миналото е бил важен икономически център, но днес е по-популярен с красивата си природа и историческо наследство.
Заобиколен от високи върхове и приказни фиорди, градът привлича туристи от цял свят.
Преди Осло именно Берген е бил столица на Норвегия - през 12 и 13 век, заради стратегическото си значение.
Градът е основан през 1070 г. и в следващите векове се разраства до ключово пристанище със замък, непревземаема крепост и развита търговия.
Днес Берген разчита основно на туризъм, корабостроене и производство, а природните и архитектурните му богатства са защитени от ЮНЕСКО.
1. Портал към фиордите
Едно от най-забележителните предимства на Берген е красивата природа. Наричан е "порталът към фиордите" заради приказните заливи, с които е заобиколен.
Фиордите са се формирали вследствие на разрушителната дейност на ледниците, които, падайки, са образували дълбоки долини.
Като природно богатство с голямо значение, фиордите на Берген са част от световното наследство на ЮНЕСКО и привличат милиони туристи от цял свят.
2. Старинният квартал Бриген
Освен с природа, Берген впечатлява още с история и архитектура. Доказателство за това е старинният квартал Бриген, който също е под егидата на ЮНЕСКО.
Някога Бриген е бил ключов център за търговия между Норвегия и континента. Днес красивата фасада от дървени разноцветни къщи се е превърнала в една от емблемите на града.
През Средновековието Берген е бил основното пристанище за износ на риба от Северна Норвегия. Постепенно в търговията се включили германски търговци, които предлагали основно зърно, брашно, дрехи и платове. През годините те започнали да изкупуват къщите наоколо и именно така се обособил Бриген.
3. Наследство от викингите
Ако се върнем още по-назад, ще стигнем до викингите, които са населявали и този район. Истинският подем на Берген обаче започва с падението на викингите.
През 1066 англичаните разгромяват крал Харалд Хардраде на своя територия. Неговият наследник Олаф III се завръща в Норвегия след смъртта на баща си и се установява там.
През своето управление той постигнал мир със съседните кралства, което дало възможност за икономическо развитие и подем на търговията. Така през 1070 Олаф основал новата столица Берген.
4. Най-дъждовният град в Европа
Въпреки че повечето снимки, които ще видите на Берген, са приветливи и слънчеви, всъщност това е един от най-дъждовните градове в Европа.
Дните от годината, в които не вали, са около стотина.
Най-дъждовните месеци са септември и октомври, но това не означава, че валежите там няма да ви изненадат неприятно и по всяко друго време от годината.
5. Крепостта Бергенхус
Като всеки средновековен град, Берген също има своята крепост.
Почти непревземаема, крепостта Бергенхус е построена през 13 в., за да предпази града от чуждо нашествие.
Няколко пъти Берген е бил обсаждан, но е даден силен отпор, който в крайна сметка отказва нападателите.
6. Град, възкръснал от пепелта
Берген може да бъде наречен още "град - феникс", тъй като е бил опожаряван многократно.
Първият опустошителен пожар е от 1198 и е бил умишлен. Тогава аристокрацията подпалва града като част от войната, която води с по-бедните прослойки.
През 15 век възникват още най-малко 4 големи пожара, включително след нападение от пирати. В резултат на това големи части от града са унищожени.
Най-опустошителният пожар, регистриран в историята на Берген, е от 1702 г., когато 90% от сградите са напълно изпепелени.
7. Градът на седемте планини
Берген е известен още като града на седемте планини. Името е измислено от драматурга Лудвиг Холберг, който се вдъхновява от седемте хълма на Рим.
Заобиколен отвсякъде от високи върхове, градът предлага различни маршрути за изкачване - както за туристите, така и за местните.
Най-популярното събитие, свързано с планините около Берген, е годишният поход през седемте планини. В него всяка година хиляди участници тестват издръжливостта си, като изминават десетки километри и стигат до над 600 метра надморска височина. Всеки, който успее да завърши предизвикателството успешно, получава тениска и грамота.
8. Сложен диалект
Ако сте учили норвежки извън Берген, има голяма вероятност да не успеете да се разберете особено добре с местните.
Районът е пословичен със своя значително по-гърлен и сложен диалект, който е един от най-трудните за чужденците, говорещи или учещи езика.
Затруднения обаче може да срещнете и с писмения норвежки в района. Причината е, че много от местните, предимно в селата около Берген, използват нюношката писмена форма. Това е една от двете официални норми в норвежкия език и се използва от над половин милион души в страната.
9. Берген и Черната смърт
През 14 век Норвегия е една от най-тежко засегнатите държави от чумната епидемия.
Смята се, че кралството губи 3/4 от населението си за по-малко от две години, което води до разпадането му и преминаване под датско влияние.
Черната смърт достига Берген през 1349 г., най-вероятно посредством заразен екипаж на кораб от Англия.
Исландските епископи Орм от Холар и Гирд Иварсон от Скалхолт, са документирали събитията в Норвегия от този период.
Те свидетелстват как „чумният кораб“ пристига в Берген от Англия, а скоро след това екипажът започва да умира. Заразата бързо се разпространява из целия град, а оттам - към други части на Норвегия.
Впоследствие английският кораб е бил потопен, но това не спасило огромната част от норвежкото население от мъчителна смърт.
10. Рибният пазар
Като всяко по-голямо пристанище, Берген е прочут със своя рибен пазар. Намира се в сърцето на града и е толкова живописен и богат на храни, че бързо се е превърнал в един от най-посещаваните пазари в цялата страна.
Още преди 1200 години на това място са се събирали търговци и рибари, а днес се предлагат прясна риба и морски дарове, фермерски храни, горски плодове и билки. Има и няколко ресторанта, в които може да избирате между най-различни морски храни, приготвени по местни рецепти.
Закритият пазар е отворен целогодишно, а откритият - от 1 май до края на лятото.
Виртуален полет до Берген, Норвегия
Любопитен ли си как изглежда полет до Берген, Норвегия от пилотската кабина? Във видеото по-долу ще видиш как изглежда този маршрут през очите на пилота.
▶️ Гледай виртуалния полет тук: