🇩🇪 Берлин, Германия - 10 любопитни факта

🇩🇪 Берлин, Германия - 10 любопитни факта

Истории, които промениха света

Отправяме се към Берлин - столицата на Германия и градът, преминал през величие и падение, за да се превърне в едно от най-колоритните места в Европа.

Берлин поразява със своята красота, но в същото време пази спомена за най-мрачните периоди в историята на човечеството. 

Градът, устоял след нацистите, Втората световна война, окупацията и Берлинската стена, днес посреща посетителите със своите величествени сгради и свободолюбиви хора. 

1. Берлин от "Източната страна"

Берлин е доказал, че може да превърне дори руините в нещо изключително. В немската столица се намира най-голямата открита галерия в света, а картините, които са част от нея, са изрисувани върху останките от разрушената Берлинска стена. 

Проектът е реализиран още в началото на 90-те и в него се включват над 100 творци от 21 държави. Със своите рисунки те превръщат една мрачна част от историята в символ на свободата.

С внушителните си 1300 метра галерията е любимо място за милиони туристи. Част от картините са били възстановени преди няколко години заради вандализъм и ерозия.

2. Повече водни канали от Венеция

Придвижването с лодка из Берлин е не само много приятно, но и изключително удобно. Градът разполага с повече водни канали от Венеция и Амстердам, като общо дължината им достига близо 200 км.

Друга запазена марка на Берлин са мостовете - над 1000 на брой, като всички те допринасят за атмосферата на града с архитектурното си многообразие.

Един от най-известните е мостът Обербаум - той е на две нива, а емблематичните му кули се виждат отдалеч. Издигнат е над река Шпрее през 1896 г. и е бил важна транспортна връзка, а в периода между 1961 и 1989 е изпълнявал функцията на контролно-пропускателен пункт между разделените от Стената зони на Берлин.    

3. Най-високата сграда 

В началото на 50-те години на миналия век Германската демократична република решава да построи ново съоръжение в Берлин, предназначено предимно за излъчване на телевизионни програми. 

Няколко години по-късно започва изграждането на телевизионната кула, която и до днес е една от най-популярните сгради в града. Завършена е през 1969 г. и със своите 368 метра се смята за най-високата в Германия. 

На над 200 м височина са разположени платформа с панорамна гледка към града, както и "въртящ се" ресторант, в който посетителите могат да наблюдават различни части от Берлин, докато хапват. 

Дизайнът е на Херман Хенселман, като сферата на телевизионната кула напомня за съветските изкуствени спътници, а за светлините е избран червеният цвят, който е характерен за комунистическия режим. 

4. Историческо и културно наследство

Берлин предлага и много ценни от историческа и културна гледна точка забележителности. Три обекта в града са включени в списъка със световно наследство на ЮНЕСКО.

Първият е Островът на музеите. Въпреки че е разположен в центъра на Берлин, той остава изолиран от шумотевицата на града. Това, което прави "острова" уникален, са самите сгради. Пет архитектурни шедьовъра, които се отличават не само с дизайна, но и с изложбите и колекциите си - от различни епохи и краища на света. 

Друг обект в Берлин под егидата на ЮНЕСКО са пруските дворци и градини. Дворецът "Сансуси", в превод от френски - "без грижи", е построен по времето на пруския крал Фридрих II Велики в средата на 18 век и се утвърдил като място за култура, отдих и летни забавления. Заобиколен от изумителен парк с тераси, който се простира върху площ от над 300 хектара, дворецът в много отношения може да се мери с френския "Версай".

Третата забележителност в списъка са емблематичните сгради в стила на модернизма. Това са няколко жилищни комплекса в Берлин, построени в периода 1910 - 1933. Изключително прогресивни за времето си, сградите се открояват ярко от останалите и днес. В проектирането им участват едни от най-изтъкнатите архитекти в областта на модернизма. 

5. Белезите от войната

В края на Втората световна война Берлин е почти разрушен. След бомбардировките през града преминават и различни войски от страната на победителите, които оставят още по-дълбока разруха след себе си.

Днес германската столица все още пази белези от войната. За ужаса от 40-те години на миналия век напомня мемориалната църква "Кайзер Вилхелм". Истински архитектурен шедьовър, завършен в края на 19 в., от който днес е запазена единствено основната постройка. Останалото е било разрушено при бомбардировки през 1943 г.

В центъра на Берлин могат да се видят и сгради, целите в дупки от куршуми и шрапнели. Оставени умишлено невъзстановени, за да напомнят за ожесточената битка, която се е водила за града през 1945 г.

Специфични следи са запазени  до днес и от съветските танкове, които понякога са се движели твърде близо до сградите и са деформирали фасадите им.  

6. Берлинската стена

Берлинската стена остава в историята като един от най-зловещите символи на Студената война. 

След разгрома на Хитлер в Германия са обособени няколко окупационни зони под влиянието на САЩ, Великобритания, Франция и Съветския съюз. По-общо казано, разделението е между Запада и Изтока, а на същия принцип е поделен и Берлин. Само за няколко години разликите между източната и западната част обаче стават огромни.

Докато едната се развива бързо и бележи икономически подем, другата е третирана по-скоро като окупирана територия, стандартът на живот е нисък, а почти всичко, произведено там, се изнася за Съветския съюз. 

Това принуждава много германци да търсят спасение в западната част. Според някои статистики през 50-те години на миналия век всеки месец хиляди емигрирали от зоните под влияние на СССР, а в по-голямата си част това били млади и образовани хора - работната ръка, без която Източен Берлин нямало да може да справи. Това принудило властите да намерят решение, преди икономиката тотално да се срине. 

Така на 13 август 1961 г. Берлин осъмва преграден със стена, пазена от войници. 

В първоначалния си вариант тя представлявала по-просто съоръжение, обградено с телена ограда. Постепенно обаче била доизграждана, докато накрая придобила зловещ вид - над 150 км дължина, солидно построена, само с няколко пропускателни пункта и зона, забранена за автомобили. 

Навсякъде били разположени военни, техника, кучета, а свободното преминаване на граждани било преустановено. 

Смята се, че близо 200 души са намерили смъртта си, опитвайки се да прескочат стената нелегално. Все пак бягството не било напълно невъзможно. В следващите десетилетия около 5000 души успели да преминат в Западен Берлин.

През 80-те години международният натиск върху Съветския съюз се засилва, включително за премахване на блокадата, продължила близо 30 години.

На 9 ноември 1989 г. Берлинската стена "пада". След като разбират, че вече ще могат да преминават свободно, жителите на града излизат и започват сами да рушат стената.

7. Наполеон откраднал статуя от Берлин

Бранденбургската врата е построена през 1791 г. при управлението на Фридрих Вилхелм II и отвъд нея започвал Берлин. На върха на този своеобразен вход към града е поставена красива статуя, изобразяваща квадрига - колесница, теглена от четири коня, в която се намира богинята на победата.

Само десетина години по-късно Наполеон окупира Берлин с войските си, а докато минава през Бранденбургската врата, решава, че иска да вземе статуята с квадригата със себе си. Така тя е демонтирана и отнесена във Франция.

В следващите години обаче империята на Бонапарт е силно разклатена и за него е все по-трудно да удържа властта. Когато през 1814 г. пруските войски на свой ред влизат в Париж след поражението на френския лидер, те откриват статуята и я връщат в Берлин.

Тя отново е монтирана върху Бранденбургската врата и към нея е добавен железен кръст в чест на победата над Наполеон.

8. Ресторант на покрива на парламента

Райхстагът - величествената сграда, в която се помещава германският парламент, е мястото, което всеки посетител на Берлин иска да види. Влизането в институцията е разрешено, но само след предварително записване, а на входа ще ви очаква щателна проверка.

Сградата е построена в периода 1884 - 1894 г. е се използвала за заседанията на германския парламент до 1933, когато Райхстагът е подпален. Нацистите използват пожара, за да обвинят комунистическата партия, че подготвя преврат, за да вземе властта. По този начин инициират законодателни промени, с които укрепват позициите на Хитлер.

След края на Втората световна война, когато Берлин се възстановява бавно от опустошението, Райхстагът успява да възвърне предишния си облик. А от 1999 г. отново е превърнат в основната сграда на парламента.

По-любопитното обаче е, че на покрива се помещава ресторант с красива панорамна гледка и внушителен купол, висок 23 метра, дълъг 40 метра и с разположени над 360 огледала. 

Германският парламент вероятно е единствената подобна институция, в която посетителите могат да влязат единствено за да хапнат.

9. Берлин има повече музеи, отколкото дъждовни дни

Въпреки че климатът в Берлин понякога не е най-приятният, градът предлага множество алтернативи на закрито, когато времето е лошо. Средно в годината има около 150 дъждовни дни в германската столица, а броят само на галериите е 170. Разнообразието от артисти, изложби и инсталации предлага огромен избор и всеки може да открие нещо вълнуващо според вкуса и интересите си. 

10. Светофарите на Берлин

Едно нещо, което всеки пешеходец в Берлин ще забележи, е пиктограмата на светофарите. Човечето с шапката е "наследство", останало от Германската демократична република, и се е превърнало в символ на обединението на града.

Идеята за този различен тип пиктограма е от края на 60-те години на миналия век. Тогава с помощта на психолог е разработена концепцията за човече, което ще привлече веднага вниманието на най-уязвимата група пешеходци - децата.

Именно затова човечето от светофарите е с шапка, а в първите години е имало и усмивка, но впоследствие този елемент отпада. 

След рухването на Берлинската стена е взето решение този симпатичен детайл да бъде запазен и така, a няколко десетилетия по-късно, пешеходците продължават да му се радват. 

Днес симпатичната пиктограма дори носи допълнителни средства, като се изработват различни сувенири, които туристите купуват на драго сърце. 

Виртуален полет до Берлин, Германия

Любопитен ли си как изглежда полет до Берлин, Германия от пилотската кабина? Във видеото по-долу ще видиш как изглежда този маршрут през очите на пилота.

▶️ Гледай виртуалния полет тук:

Назад към блога