
🇵🇱 Варшава, Полша - 10 любопитни факта
Share
Европейската столица на несломимостта
Варшава е сред най-популярните столици на Стария континент и е тясно свързана с ключови събития от историята на Европа.
Известна е не само с културното и историческото си наследство, но и с това, че не може да бъде заличена - въпреки разрушителните атаки, на които е била подлагана през вековете.
Варшава често е наричана "градът-феникс" именно заради способността на поляците да я възкресяват всеки път от пепелта.
Независимо от красивия облик, който има днес, столицата на Полша пази спомена и за едни по-мрачни времена.
1. Третата полска столица
Полша е имала няколко столици през вековете, като първата от тях е Гнезно. Градът се обособява като по-значим политически и религиозен център около 10 в.
В периода между 11-ти и 16-ти век тази функция поема Краков. През 1596 г. Сигизмунд III Васа започва преустройство на замъка във Варшава, а през 1611 г. се премества там с целия кралски двор. Така се утвърждава новата полска столица.
Историята за възникването на града е неясна. Има писмени данни за търговско селище по тези земи около 10 в.
До 14 век Варшава се обособява като истински значим град заради стратегическото си местоположение при р. Висла, замъка и укрепленията, които са построени около него.
През 1526 г. градът и провинцията стават част от Кралство Полша.
2. Варшава и Втората световна война
Рано сутринта на 1 септември 1939 г. Германия изненадващо напада Полша. Това поставя началото на Втората световна война.
Атаката е по няколко фронта и е организирана от германските сили по въздух, море и суша.
Полската армия няма никакъв шанс срещу мощната и отлично оборудвана армия на Райха. Само за няколко дни военновъздушните сили на Полша са унищожени. Междувременно танковите дивизии на немците също нанасят съкрушителни удари.
Именно тази атака ражда популярния военен термин "блицкриг" или "светкавична война".
На 17 септември Червената армия също нахлува в Полша и така страната е поделена между тогавашните съюзници СССР и Германия.
Въпреки че Варшава (както и цялата страна) остава окупирана до края на войната, това не спира поляците да превърнат столицата в най-важния център на въоръжената съпротива.
Именно във Варшава избухва въстанието от 1944 г. Корпус от 50 000 поляци успява да отвоюва от немците контрола над по-голямата част от града. Само след няколко седмици обаче нацистите смазват въстанието по изключително жесток начин, оставяйки след себе си десетки хиляди жертви и град, превърнат в руини.
Смята се, че общо между 600 000 и 800 000 жители на Варшава загиват в периода от 1939 до 1944 г.
3. Варшавското гето
До Втората световна война във Варшава живеели около 400 000 евреи.
Това била най-голямата еврейска общност в Европа и втората в света - след Ню Йорк.
През есента на 1940 г. нацистите обособяват Варшавското гето. То било разположено върху площ от близо 1500 декара и го обграждала висока телена ограда с дължина около 10 км.
Много евреи починали още в гетото от недохранване и болести.
Впоследствие започнало и прехвърлянето на хора към концентрационните лагери.
През 1943 избухва бунт във Варшавското гето, който обаче е смазан бързо и особено жестоко.
Въпреки страха от германците много поляци помагали на евреите и дори ги криели в домовете си.
Един от най-емблематичните примери е със Зоологическата градина във Варшава, където до края на войната се укривали десетки евреи.
4. Старият град
След края на Втората световна война полската столица е почти напълно разрушена. Превърната е в призрачен град, пълен с руини, а връщането на предишния красив облик изглежда невъзможно.
Въпреки това новите управници се заемат с тази нелека задача. Решават, че няма да възстановят центъра на Варшава във вида, в който е бил преди войната. Вместо това ще пресъздадат сградите от "златната" епоха на Полша.
Тъй като не знаели обаче как точно да копират сгради отпреди близо 200 години, решили да използват оцелелите по чудо по време на войната картини на италианския художник Бернардо Белото. Те показвали красотата на Варшава в една отдавна отминала епоха.
Днес Старият град с неговите забележителности се превръща в любимо място за всеки, който посети Варшава.
През 1980 е обявен за част от световното наследство на ЮНЕСКО.
5. Фредерик Шопен
Един от най-великите композитори на всички времена е роден в малко полско селце, недалеч от Варшава.
Бащата на Фредерик Шопен е френски емигрант и учител по професия, а майка му - полякиня с артистични заложби. Още от 6-годишен Шопен опитвал да свири на пиано мелодии, които чувал на улицата или си измислял сам.
По-късно започва да взима уроци по пиано, като бързо се откроява заради нестандартния си подход към музиката. Става част от програмата на различни концерти и е едва 11-годишен, когато свири в присъствието на руския цар Александър I.
Още преди да навърши 10, Шопен започва да композира и бързо печели репутация на дете-чудо. Завършва Варшавския лицей през 1826 г. и продължава обучението си във Виена.
След това се мести в Париж и именно във Франция създава най-великите си произведения.
До края на живота си Шопен остава тясно свързан с Полша и по негово настояване сърцето му е погребано във Варшава.
6. Русалката на Варшава
Любопитен факт за Варшава е, че градът има своята "малка русалка" много преди Копенхаген. Сирéнка се е превърнала в символ и пазител на полската столица от векове.
Има различни теории защо именно русалката е избрана за емблема на Варшава. Според някои от тях образът е вдъхновен от славянската митология, а според други - от рибарски легенди, в които местните вярвали.
Една от историите разказва как рибари спасили русалката от плен, а за благодарност тя обещала да пази града им.
Днес емблематичният за Варшава образ е намерил своето място в Стария град под формата на красива статуя. Моделът за нея е създаден през 1855 г. и представлява русалка с вдигнат над главата меч. В последния век монументът е бил преместван няколко пъти на различни места в града.
По време на Втората световна война статуята се превръща в символ на съпротивата. Въпреки това не остава незасегната от атаките над града. След войната се отливат наново едната ръка, щитът и мечът на русалката и са заличени над 50 дупки от куршуми и шрапнели.
През 2008 г., заради чести вандалски прояви, властите в града преместват оригиналната статуя в музея на Варшава, а на същото място в Стария град е поставено нейно копие.
7. Чудото край Висла
През 1920 г. поляците извършват истински подвиг срещу Червената армия.
Победата на Полша е толкова изненадваща, че някои наричат битката при Варшава "Чудото край Висла".
След Руската революция от 1917 г. и триумфът на болшевиките амбициите на Ленин се простират към Полша и дори Германия. Той задейства полските комунистически структури за разпространяване на идеите на болшевизма. След като хората били готови за революция, Червената армия щяла да се появи като освободителка.
Този план обаче се превръща в истинско фиаско. Не само нахлуването на руските дивизии обединява поляците, но и армията им се подготвя за решителен удар край Варшава.
Планът на полските генерали изглежда отчаян и почти невъзможен за изпълнение. Войската трябвало да влезе в сблъсък с Червената армия пред града. В разгара на бойните действия най-добрите военни части на Полша щели да атакуват от юг, да обкръжат голяма част от руската армия и да прекъснат комуникационните й линии.
Полската атака е толкова изненадваща, че в Червената армия настава пълен хаос. Руската кавалерия е почти унищожена, хиляди войници бягат, а други се предават.
Битката при Варшава остава в историята като истинско чудо за поляците и срамен момент за руските военни, който те ще се опитат да заличат през 1939 г. с окупирането на Полша.
8. Комунистическото наследство
Въпреки битките срещу Червената армия и съветската идеология, Варшава има своето комунистическо наследство.
Една от най-емблематичните сгради във Варшава - Дворецът на културата и науката е "подарък" от Съветския съюз през 50-те години на миналия век.
Със своите 44 етажа се нарежда сред най-високите сгради в Европа. Разполага с ресторанти, кина, музеи, театри и огромна конгресна зала.
На 30-тия етаж има тераса с изумителна панорамна гледка към града. През 2007 г. Дворецът на културата и науката е обявен за паметник на културата. Въпреки това сградата не спира да предизвиква противоречиви реакции заради спомена за съветската окупация и трудното минало с Русия.
9. Най-тясната къща в света
И докато Варшава може да се похвали с една от най-високите сгради в Европа, тя е и градът с най-тясната къща в света - Keret house.
Създадена е през 2009 г. по идея на архитекта Якуб Шчесни и изглежда по-скоро като арт инсталация, отколкото като истинска къща.
Проектът е реализиран в тясното пространство между две сгради, не разполага с прозорци и разчита на полупрозрачни плоскости, през които да влиза естествена светлина.
В най-широката си част къщата е 122 см, а в най-тясната - малко над 90 см.
10. Мария Кюри
Варшава е роден дом и на една от най-изключителните жени в историята - Мария Кюри.
Блестящ учен, на когото дължим много от знанията за радиоактивните елементи. Тя е първата жена нобелов лауреат, първият човек, спечелил две Нобелови награди, а до днес все още остава и единствената носителка на Нобелова награда в различни научни категории - химия и физика.
Във Варшава има музей, посветен на живота на Мария Кюри, който се помещава в родната й къща.
Виртуален полет до Варшава, Полша
Любопитен ли си как изглежда полет до Варшава, Полша от пилотската кабина? Във видеото по-долу ще видиш как изглежда този маршрут през очите на пилота.
▶️ Гледай виртуалния полет тук: