🇺🇸 Ню Йорк, САЩ - 10 любопитни факта

🇺🇸 Ню Йорк, САЩ - 10 любопитни факта

Градът, който никога не спи

Ню Йорк е град, превърнал се в символ на свободата и неограничените възможности и станал дом за милиони емигранти от цял свят.

Мястото, което събира различни култури и религии и се бори за равни права за всички.

В последните векове Ню Йорк играе важна роля в политическия и финансов живот на САЩ, а и не само.

Същевременно неизчерпаемата енергия на жителите му и безбройните забавления, които се предлагат, му носят прозвището "Градът, който никога не спи".

Време е да се отправим към Ню Йорк.

1. Прякорите 

Ню Йорк е бил наричан по много начини през годините, но най-често "Голямата ябълка" и "Градът, който никога не спи". 

За мнозина днес обаче е непонятно защо за Ню Йорк се говори като за "Голямата ябълка".

Името води началото си от 20-те години на миналия век и е свързано с конните надбягвания и джаз културата. 

По това време репортерът Джон Фицджералд започнал да използва израза в спортната си рубрика във вестника. Според слуховете, той го чул от афроамериканци, които наричали Ню Йорк жаргонно "Голямата ябълка". 

Изразът означавал "най-добрият" или "най-големият", което в случая се отнасяло за най-зрелищните надбягвания и удоволствия, които предлагал именно Ню Йорк.

През следващото десетилетие започва силно да се популяризира джаз културата в страната. Така изразът "Голямата ябълка" продължил да се използва и в годините след Фицджералд. 

Последвали няколко десетилетия, в които интересите и културата се променяли бързо. Хората забравили старите жаргони и създали нови. Завръщането на "Голямата ябълка" става чак през 70-те години. Тогава градът е изправен пред редица проблеми, включително спад на икономиката и висока престъпност. 

Управниците видели в туризма спасителен пояс, но имало нужда от нещо грабващо, което да привлече посетителите. 

Така старият прякор на града се завърнал.

2. Първите заселници 

Коренното население на днешен Ню Йорк било съставено от племето Ленапе. То се занимавало с лов, риболов и отглеждане на различни култури в земите между Делауеър и Хъдсън. 

Европейците започнали да проучват по-сериозно района през 16 век. Първите заселници от Стария континент били холандци и се установили през 1623 г. Затова първоначално градът бил наречен Ню Амстердам.

В следващите години англичаните опитвали да вземат контрола над земята и през 1664 г. успяват. Така градът е прекръстен на Ню Йорк. 

През 17 и 18 век Франция също изпраща мисии към Америка. Така в района на Ню Йорк се установяват и много френски заселници. 

Заради конфликти за земя и търговия избухва 7-годишна война между Великобритания и Франция. Водят се няколко големи битки в района на Ню Йорк, които приключват с отстъпление на французите през 1763 г.

3. Една от първите столици

Не е изненадващо, че заради голямото си влияние Ню Йорк е сред ранните американски столици. 

В началото на 1785 г. Конгресът се събира в сградата на старото кметство в Ню Йорк. Така градът се превръща в седалище за новите представители на американската власт.

В следващите 5 години градът поема функцията на столица и именно там първият американски президент Джордж Вашингтон полага клетва.

4. Статуята на свободата

Безспорно най-големият символ на Ню Йорк, а и на САЩ, е статуята на свободата.

Вдъхновена е от римската богиня Либертас - пазителка на свободата. Короната на статуята има 7 лъча - по един за всеки континент. Посланието е, че всеки е добре дошъл в Щатите, без значение откъде идва. 

Дясната ръка на статуята на свободата е високо вдигната и държи факел, а в лявата е поставена Декларацията за независимост на САЩ. 

Статуята е висока 93 метра и е подарък за Съединените щати от Франция. 

Монументът е построен именно във Франция в периода между 1875 и 1884 г. След това статуята е разглобена и изпратена в Ню Йорк през 1885 г. Осветена е на 28 октомври 1886 г.

5. Бруклински мост

Бруклинският мост е първият висящ мост в Америка и е изключително постижение на архитектурата и инженерството. 

Построен е в периода между 1869 и 1883 г. и свързва Бруклин с Манхатън.

Мостът е дълъг 1834 метра и е дело на прочутия инженер Джон Огъстъс Рьоблинг. 

Изграждането му е съпътствано от множество трудности и инциденти. Самият Рьоблинг така и не доживява да види шедьовъра си завършен. Още в началото на строежа претърпява инцидент, при който кракът му е смазан. Няколко седмици по-късно умира от тетанус. 

Така с проекта се заема синът на Рьоблинг, който обаче развива декомпресионна болест, като много други работници при изграждането на моста. Впоследствие той ръководи строителството от дома си, като следи работата с бинокъл. 

Смята се, че поне 20 работници загиват при инциденти до завършването на Бруклинския мост през 1883 г.

6. Empire State Building

Empire State Building е още една от емблемите на Ню Йорк. Намира се на 5-то Авеню, в центъра на Манхатън. 

102-етажният небостъргач е завършен през 1931 г. и в продължение на 40 години остава най-високата сграда в света.

Идеята за проекта е на бизнес магната Джон Раскоб и бившия губернатор на Ню Йорк Ал Смит.

До последно Chrysler Building (друг внушителен небостъргач в града, завършен през 1930 г.) и Empire State Building си оспорват първото място за най-високата сграда в света. 

В крайна сметка проектът на Раскоб и Смит печели със своите 381 метра. През 1950 г. е добавена антена към сградата, с което височината й се увеличава до 449 м. 

7. Бродуей

Бродуей е Меката на театрите и същевременно най-дългата улица в Ню Йорк. Още в началото на миналия век кварталът се превръща в културно средище не само за страната, но и за света.

Оттам водят началото си някои от най-култовите мюзикъли и постановки. Бродуей се оформя като театрален квартал още през 19 век. 

С нарастването на богатството на американците се увеличават и забавленията, които се предлагат. И ако през 1900 театрите в Бродуей са около 20, през 1925 те вече са 80. Спектаклите стават изключително зрелищни и привличат все повече зрители.

Любопитен факт е, че най-дълго поставяното шоу на Бродуей е "Фантомът на операта".

8. Wall street

Wall street се превръща в синоним на пари и богатство през последния век. Името идва от стена, построена от холандски заселници през 1653 г., за да ги предпази от англичаните.

По-важното обаче е, че Wall street помества едни от най-ключовите финансови институции на САЩ, включително фондовата борса.

Въпреки че в миналото борсата невинаги е имала добра репутация - например след тоталния срив през 1929 г., когато много хора губят всичките си пари, днес пазарът в Съединените Щати се следи с голям интерес отново.

9. Сентрал Парк – най-сниманото място в света

Сентрал Парк е не само зеленият оазис на Ню Йорк, но и най-сниманото място в света. Паркът е включен в над 530 филма, което го прави най-популярната локация за снимане на Земята. За сравнение, второто място в тази класация – Трафалгар Скуеър в Лондон – има едва 131 филмови участия.

Често посетителите на Сентрал Парк случайно попадат на снимачни площадки, където се снимат сцени за известни филми и сериали. Някои от най-емблематичните сред тях тях са Сам вкъщи 2, Ловци на духове, Отмъстителите (The Avengers), сериалът Приятели и много други.

Освен това, паркът впечатлява и с размерите си – той обхваща площ от 3.4 квадратни километра, което е повече от територията на Монако, която е само 2.1 квадратни километра. За да се усети истински мащабът на Сентрал Парк, е най-добре да се види от въздуха – от прозореца на самолет или по време на обиколка с хеликоптер.

10. Гражданската война и Ню Йорк

Ню Йорк изиграва важна роля по време на Гражданската война в САЩ. Тя избухва между Севера и Юга. Или по-точно казано - между по-модернизираните и технологично напредващи северни щати и южните, в които земеделието и робството били все още силно застъпени.

Сблъсъкът продължава от 1861 до 1865 г. и взема над 620 000 жертви.

По време на войната Ню Йорк е ключов фактор, осигурявайки войници, провизии, оборудване и финансиране за армията.

Също така на пристанището в града, откъдето основно пристигали емигранти, често се набирали доброволци за армията. 

Въпреки огромната помощ, която градът оказва на северните щати, влиятелни фигури в Ню Йорк призовават за мир с Конфедерацията и по-бързо прекратяване на военните действия.

Виртуален полет до Ню Йорк, САЩ

Любопитен ли си как изглежда полет до Ню Йорк, САЩ от пилотската кабина? Във видеото по-долу ще видиш как изглежда този маршрут през очите на пилота.

▶️ Гледай виртуалния полет тук:

Назад към блога