
🇫🇮 Рованиеми, Финландия - 10 любопитни факта
Share
Домът на Дядо Коледа
Отправяме се към една наистина приказна дестинация.
Ще ви отведа в Рованиеми - там, където се намира домът на дядо Коледа, Северното сияние краси небето, елени теглят шейни, а снегът се простира докъдето ви стига погледът.
Град, който привлича стотици хиляди туристи всяка година с обещание да изживеят магията на Коледа.
1. Историята на града
Смята се, че земите на Рованиеми са били населени още през каменната ера. За първи път се споменава в официални документи през 1453 г. като част от група селца, чиито жители се занимавали основно със земеделие и животновъдство.
Наличието на природни ресурси развива допълнително региона през 18 и 19 век.
До 30-те години на миналия век Рованиеми се разраства с бързи темпове и логично се превръща в основен административен център за Лапландия.
В края на Втората световна война обаче отстъпващите германци на практика разрушават града.
След 1945 г. е построен наново, като в основата на възстановяването му е архитектът Алвар Алто.
Ако погледнете карта на града, ще забележите, че някои от основните улици и ключови места (например местният стадион) се пресичат така, че образуват глава на елен. Това съвсем не е случайно и е само един детайл от плана на Алто.
Днес Рованиеми е най-големият град в Лапландия по площ и население. Жителите му са над 65 000, а всяка година го посещават стотици хиляди туристи.
Градът разполага с цели две висши учебни заведения, като именно там се намира най-северният университет в Европейския съюз.
Рованиеми също така е райско кътче за любителите на природата, тъй като 70% от площта му са гори.
2. Рованиеми и Втората световна война
През 30-те години на миналия век Рованиеми е спокойно търговско градче с население от около 6000 души.
Всичко се променя обаче, когато съветски войски нахлуват през 1939 г. Финландците дават сериозен отпор и успяват временно да отблъснат агресора. За да се предпазят от следващи набези, те се съюзяват с германците.
Така в Рованиеми изникват военно летище и казарма, а в града са разположени няколко хиляди немски войници.
Когато става ясно, че германците ще загубят войната, се засилва натискът от Съветския съюз те да бъдат изгонени от града.
За да си подсигурят безпроблемно изтегляне, немските войници опожаряват Рованиеми и минират ключови части на града.
Като цяло, жителите успяват да се евакуират навреме, но се смята, че по-късно стотици намират смъртта си заради мини, оставени от германците.
След края на войната Рованиеми няма достъп до финансова помощ за възстановяване, след като Съветският съюз принуждава Финландия да отхвърли плана "Маршал". Също така трябва да се платят "репарации" на руснаците.
Въпреки това градът постепенно не само се възстановява, но и се превръща в едно от най-популярните места за зимен туризъм.
3. Домът на дядо Коледа
Има няколко причини Рованиеми да е известен днес като "домът на дядо Коледа".
Според легендата добрият старец идва от района на Корватунтури - труднодостъпна местност, която се намира на около 300 км от Рованиеми.
Така през втората половина на миналия век далновиден бизнесмен решава да построи селото на дядо Коледа с туристическа цел.
Рованиеми се оказва перфектният избор. Градът е разположен на северния полярен кръг, вписва се в образа за дядо Коледа със снега и елените, има любопитна история и освен това разполага със собствено летище. А и дядо Коледа има своя прототип във финландските вярвания в лицето на Йоулупукки.
Така в Рованиеми изниква цяло селце от дървени постройки - магазини, станция за шейни с елени, пощенски офис, от който туристите да изпращат писма, и много други. Дори някогашните бункери са превърнати в атракции, свързани с дядо Коледа.
Всяка година това вълшебно място привлича над 600 000 посетители.
4. Началото на Коледа
Защо Коледа се отбелязва точно на 25 декември - отчасти остава неясно и до днес. Буквално Christmas (Коледа) означава меса (литургия) в чест на Христос.
Една от популярните теории е, че датата е заимствана от популярния празник в някогашната Римска империя, посветен на зимното слънцестоене. Той почитал края на зимата и зараждането на новия живот.
Коледа започва да се празнува и със специална литургия през IX в. През вековете писатели разказват за появата на различни традиции - като поставянето на елхови клони в домовете на християните. Въпреки че има известна неяснота относно точната дата и произхода на коледните дръвчета, изглежда, че елхите, украсени с ябълки, са се появили в Страсбург през 1605 г. Първото използване на свещи върху такива дръвчета е през 1611 г.
Практиката за подаряване на подаръци утвърждава Коледа като светски празник, насочен към най-близките.
В Европа през XVII и XVIII в. скромната размяна на подаръци се е извършвала в ранните часове на 25-и декември, когато семейството се прибирало у дома от коледната литургия.
5. Коледа и българските традиции
В България Игнажден, който се отбелязва на 20 декември, дава началото на коледните празници. Основният ритуал - "полазване", произлиза от вярванията, че на този ден започва Новата година. Поверието е, че първият гост в дома на Игнажден предвещава каква ще бъде тя.
В деня преди Коледа - 24 декември, се отбелязва Бъдни вечер или Малка Коледа. Това е и последният ден на коледния пост, затова се приготвя специална постна трапеза.
Задължително на масата трябва да се поставят нечетен брой ястия и обреден хляб. Домакинята приготвя постна питка, в която скрива паричка - символ на късмета.
Преди вечеря най-възрастният човек прекадява къщата за здраве. Друга традиция е поставянето на бъдник в огнището на дома. Дървото трябва да остане да гори, а по него се съди какво ще донесе новата година - ако огънят е голям, тя ще бъде плодородна. Постната трапеза на Бъдни вечер не трябва да се вдига, а всички ястия се оставят през цялата нощ на масата.
Една от най-известните коледни традиции, разпространена във всички краища на България, е Коледуването, което се изпълнява в нощта срещу 25 декември. Коледарите - млади момчета-ергени, предвождани от женен мъж, обикалят къщите и пеят песни – за здраве, плодородие и в чест на раждането на Божия син.
Коледният ден е истински празник, в който по традиция се събира цялото семейство. Отново се прави трапеза, но този път тя е отрупана с всякакви ястия.
Първият ден от Новата година е и последният от коледните традиции. За обичая "Сурва" децата обикалят съседските къщи от сутринта, за да пожелават здраве, плодородие и щастие през Новата година. Това е единствената коледна традиция, която попада в списъка на ЮНЕСКО за защита на нематериалното културно наследство.
6. Атракциите на Рованиеми
А сега нека от коледните традиции по света и у нас се пренесем отново в Рованиеми. Това малко градче предлага повече забавления от много други популярни дестинации.
Освен посещение в дома на дядо Коледа, можете да се насладите на вълнуващо приключение с шейна. По ваш избор тя може да е теглена от елени или хъскита.
Също така можете да наблюдавате Северното сияние, да си устроите бой със снежни топки, да опитате риболов на лед и да посетите любопитни места като къщата, построена специално за посещението на Елинор Рузвелт, или Арктическия музей.
7. Среднощно слънце
В Рованиеми може да наблюдавате и уникални явления като среднощно слънце. Това е период от годината - обикновено от началото на юни до първите дни на юли, в който слънцето не залязва напълно и денят сякаш продължава вечно.
Светлината е малко по-приглушена, но въпреки това имате усещането, че все още е ден и можете да видите и направите всичко, което пожелаете.
Този феномен е характерен за района на Арктика, където наклонът на земната ос спрямо равнината на нейната орбита създава 24-часов период на дневна светлина.
Всичко това води до удължаване на дневните часове през лятото и скъсяването им през зимата.
8. Северното сияние
Рованиеми е перфектното място, откъдето да наблюдавате Северното сияние. Тази изумителна гледка радва туристите от края на август до началото на април. През останалото време от годината нощите стават прекалено светли, за да се види сиянието.
Магически изглеждащите светлини в небето винаги са били вдъхновение за различни легенди. Според някои северни народи това били душите на мъртвите, а според други - доспехите на валкириите, които яздели в нощното небе.
А според науката сиянието е резултат от взаимодействието на заредени частици в слънчевия вятър (или плазма) с атоми от горната атмосфера.
9. Северен полярен кръг
Рованиеми се намира на Северния полярен кръг - един от петте основни паралела в географската мрежа на Земята.
В селото на дядо Коледа посетителите могат дори символично да "пресекат" тази ключова линия, която е нагледно изрисувана върху земята. А когато го направят, получават и сертификат за спомен.
10. Мостът на дървосекачите
Мостът на дървосекачите е един от символите на града и е сред най-популярните места в Рованиеми. Дълъг е 320 метра и е открит през 1989 г. Дизайнът е одобрен при конкурс, проведен седем години по-рано.
С идеята за моста се отдава почит към времето, в което градът е разчитал до голяма степен на дърводобива.
На върха му е поставен орнамент, символизиращ "свещта на дървосекача" - разцепен дънер със запален в средата огън.
Този емблематичен въжен мост с вечния си пламък е една от най-фотографираните забележителности на Рованиеми.
Виртуален полет до Рованиеми, Финландия
Любопитен ли си как изглежда полет до Рованиеми, Финландия от пилотската кабина? Във видеото по-долу ще видиш как изглежда този маршрут през очите на пилота.
▶️ Гледай виртуалния полет тук: